.
Nadměrné padání vlasů častěji trápí muže, ale nevyhýbá se ani ženám. Zpravidla se jedná pouze o kosmetický problém, ovšem ztráta vlasů může doprovázet také jiná, leckdy závažná onemocnění.
pokožku hlavy a podporuje růst vlasů tím, že rozšiřuje krevní cévy a zlepšuje průtok krve do vlasových folikulů. Finasterid je lék na předpis, který blokuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), hormon, který je spojen s vypadáváním vlasů.
.
Kdy je vypadávání vlasů nadměrné?
Každý vlas roste přibližně 3 až 7 let a jeho růst má 3 fáze – anagenní (aktivní), katagenní (přechodná) a telogenní (klidová), po níž vlas přirozeně vypadne z vlasového folikulu. Trvání jednotlivých fází i počet vlasů v každé z nich je geneticky podmíněný. To znamená, že se mezi jedinci nacházejí individuální rozdíly.
Přirozeně člověk ztratí zhruba 100 vlasů za den. Pokud tedy dochází k vypadávání rapidně vyššího množství vlasů, jedná se o tzv. effluvium. Pojem alopecie již znamená stav sníženého množství vlasů (příp. chlupů) v místech, kde se za normálních okolností vyskytují. V případě extrémního vypadávání vlasů je vždy vhodné obrátit se na lékaře, na vině totiž může být i nějaká závažnější nemoc.
.
Příčiny padání vlasů
Možných příčin existuje celá řada. Zvýšené vypadávání vlasů může být dané geneticky či důsledkem poruchy různých částí vlasového cyklu. Může se tedy jednat o zcela rozličné příčiny – od dědičnosti, špatné životosprávy až po hormonální výkyvy či některé vážná onemocnění. Souhrnně to tedy mohou být následující:
.
- - stres, psychická či fyzická zátěž (stavy po porodu, operacích atp.),
- - příčiny traumatické (nevhodná úprava vlasů, vyškubávání atp.),
- - špatná životospráva a stravování,
- - nedostatek živin a vitamínů (např. vit. C, D, B12, A, železo, selen, zinek…),
- - hormonální změny (porod, menopauza, substituční terapie…),
- - onemocnění štítné žlázy,
- - některá infekční onemocnění,
- - nádorová onemocnění,
- - užívaných některých léků,
- - jiná (často autoimunitní) onemocnění – systémový lupus erythematodes, selhání ledvin, nespecifické střevní záněty, onemocnění jater, diabetes, kožní onemocnění (například lupénka, tinea capitis čili plíseň, folikulitida apod.).
.
Životnost a kvalitu vlasů negativně ovlivňuje i přehnaná péče – nesvědčí jim příliš časté mytí, fénování, používání nevhodných přípravků, chemické úpravy (barvení, odbarvování, trvalá) a časté česání.
.
Co je alopecie?
Jako alopecie se označuje ztráta vlasů a ochlupení jizvícího a nejizvícího charakteru. Přičemž nejizvící alopecie se dále dělí na ložiskovou a difuzní.
Jak již padlo v úvodu, zvýšené vypadávání vlasů se nazývá effluvium, což je jakýsi předstupeň alopecie. O alopecii se pak jedná ve chvíli, kdy je hustota vlasů a ochlupení již výrazně snížená. Jednotlivé druhy alopecie mají rozdílné příčiny, od dědičnosti přes špatné stravování až po nadměrnou stresovou zátěž.
.
Jak zabránit vypadávání vlasů?
Obecně platí, že pro úspěšnou léčbu je zde nezbytné vyřešit vyvolávající příčinu. Vždy je proto třeba poradit se o vhodné terapii s lékařem.
.
1. Minoxidil a Finasterid
Jedním z nejběžnějších způsobů, jak bojovat proti vypadávání vlasů, je použití léků jako Minoxidil a Finasterid. Minoxidil je volně prodejný lék, který se aplikuje na pokožku hlavy a podporuje růst vlasů tím, že rozšiřuje krevní cévy a zlepšuje průtok krve do vlasových folikulů. Finasterid je lék na předpis, který blokuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), hormon, který je spojen s vypadáváním vlasů.
2. PRP Terapie (Plazma Bohatá na Destičky)
PRP terapie je moderní metoda, která využívá krevní plazmu pacienta, obohacenou o destičky, k stimulaci růstu vlasů. Plazma se injektuje přímo do pokožky hlavy, kde podporuje regeneraci tkání a růst vlasových folikulů.
3. Hloubkové čištění vlasové pokožky
Čistá vlasová pokožka je základem zdravých vlasů. Hloubkové čištění vlasové pokožky odstraňuje nečistoty, přebytečný maz a odumřelé kožní buňky, které mohou ucpávat vlasové folikuly a bránit růstu vlasů. Tento proces rovněž podporuje prokrvení pokožky, což má pozitivní vliv na zdraví vlasů.
4. Laserová terapie nízkoúrovňovým světlem (LLLT) či fotonová terapie
Laserová či fotonová terapie je neinvazivní metoda, která využívá nízkoúrovňové světlo k stimulaci vlasových folikulů a podpoře růstu vlasů. Tato terapie je často využívána jako doplněk k jiným léčebným metodám a může být prováděna jak v klinickém prostředí, tak doma s použitím speciálních zařízení.
5. Vlasová mezoterapie pro podporu růstu vlasů
Vlasová mezoterapie je minimálně invazivní metoda, která spočívá v aplikaci speciálního koktejlu vitamínů, minerálů a aminokyselin přímo do pokožky hlavy. Tento koktejl vyživuje vlasové folikuly, zamezuje vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a zlepšuje kvalitu.
6. Vlasová mezoterapie s kmenovými buňkami
Jednou z nejpokročilejších metod v léčbě vypadávání vlasů a pro obnovu růstu nových vlasů je vlasová mezoterapie s kmenovými buňkami. Tento postup využívá regenerační potenciál kmenových buněk k zastavení vypadávání vlasů a obnovení jejich růstu. Kmenové buňky se injektují do vlasové pokožky, kde pomáhají obnovit poškozené tkáně a stimulovat růst nových, zdravých vlasů. Aplikace probíhá buď injekčně nebo pomocí přístroje Vital Injector, kdy je látka rozložená pravidleně v přesně stanovených dávkách a navíc bez bolesti.
7. Transplantace vlasů
Pro ty, kteří hledají trvalé řešení vypadávání vlasů, může být transplantace vlasů ideální volbou. Tento chirurgický zákrok zahrnuje přesun vlasových folikulů z míst, kde vlasy rostou hustě, na místa postižená vypadáváním vlasů. Výsledkem je přirozeně vypadající hustota vlasů.
.
Odstranění příčiny:
Ovšem pouze léky a šampon proti padání vlasů nestačí, jak padlo výše – léčba padání vlasů musí být vždy zaměřena hlavně na odstranění příčiny.
- Stres, úzkostné stavy – zde je zapotřebí změna životního stylu a snížení míry stresu a úzkosti.
- Nedostatek živin či vitamínů – zde je nutné patřičně upravit jídelníček a zařadit vhodné potraviny, případně vitamínové doplňky.
- Hormonální změny – zde se může stav samovolně upravit (například po šestinedělí). Pokud však obtíže přetrvávají, jsou nutná další vyšetření (zejména funkce štítné žlázy), případně hladinu hormonů srovnat s pomocí vhodných léků.
- Vedlejší účinky léků – zde je třeba požádat lékaře o předepsání jiných léčiv. Nikdy však léky nevysazujte bez předchozí konzultace s lékařem.
- Autoimunitní nemoci či nádorový proces – zde je nutné dodržovat léčbu dle předepsaných postupů. Je-li příčinou padání vlasů chemoterapie, je nutné počkat – po jejím ukončení většinou vlasy opět narostou.